Webmaster Blog

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz

wordpress ssl kurulumu
wordpress ssl kurulumu
wordpress ssl https güvenli bağlantı kurulumu ve ayarları

WordPress

WordPress SSL (HTTPS) Kurulumu ve Ayarlamaları

WordPress SSL Ayarları Nasıl Yapılır ? HTTPS bağlantı

WordPress sitenizi SSL sertifikalı ve https bağlantılı seo uyumlu ve güvenli site haline getirmek için satın almış olduğunuz bir sertifika, yapılması gereken küçük bir düzenleme ve eklentiye ihtiyacımız var.

Google tarafından kullanılması önerilen SSL (Secure Socket Layer) yani https://  güvenli bağlantı sertifikaları artık son zamanda oldukça önemli bir konu haline geldi. Bloglarda  e-ticaret olsada olmasada  tarayıcılarda ki bu site güvenli değil ibaresi kullanıcılara olumsuz olarak yansıyor. Son zamanlarda e-ticaret sitelerinin artması ve gelişmesiyle birlikte verilerin güvenliğini kontrol altına alabilmek için sertifikalar önemli bir rol oynamaya başladı. “Güvensiz” bir site anlayışı olmaması için SSL sertifikalarının kullanılması gerekiyor.

Ayrıca HTTPS bağlantıların yani güvenli SSL sertifikasına sahip bağlantıların SEO açısından da önemli olduğunu düşünmekteyiz. Öncelik veriyor mu bilinmez ancak mutlaka bir artı avantajı olmaktadır.

SSL Sertifikalı Güvenli Bağlantı Neden Gerekli ?

SSL, web sunucusuyla kullanıcı tarayıcısı arasında şifre ile korunan bir iletişim kurulmasını sağlamaktadır.

Tüm üyelik gerektiren siteler, yorum bilgileri vb. yada E-Ticaret, alışveriş siteleri için banka kredi kartı gibi bilgilerin güvenliği açısından önemlidir. Aynı zamanda siber saldırılar sonucu oluşacak gizlilik ve veri sıkıntılarını önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

Ayrıca “güvenli bağlantı” oluştuğu için kullanıcılar tarafından herhangi bir olumsuzluk oluşturmamaktadır. Bunun önemi dolandırıcı veya çöp sitelerin bir nebze önlenmesidir.

Bu sebeplerden dolayı güvenli bağlantı önerilmektedir ve gerekli olduğu düşünülmektedir.

Kısacası SSL’den bahsettikten sonra WordPress için HTTPS link ayarları ve SSL sertifikası uygulama işlemine geçelim. SSL sertifikasını bütün domain ve hosting firmaları tedarik etmekte. Kurulum için firmalar destek vermektedir. Satın almış olduğunuz sertifikanın sunucunuza kurulum işlemi tamamlandıktan sonra;

WordPress bloğunuzda yapılması gereken işlemler sırasıyla;

  • İlk Yapılması gereken işlem; Wp-admin panelinizden Ayarlar  –> Genel sekmesinde yer alan, WordPress adresi (URL) ve Site adresi (URL) kısmındaki varolan http://www.siteniz.com adreslerini https://www.siteniz.com olarak düzenlemek. Bu aşamadan sonra bağlantılarınız çalışmayacaktır. Çünki .htaccess dosyasının düzenlenmesi gerekiyor.

wordpress https ayarı

  • İkinci olarak da ihtiyacımız olan Really Simple SSL eklentisini kurmak. Eklentilerden yeni ekle diyerek yada manuel olarak Really Simple SSL eklentisini kurmalısınız.  (Bu bağlantıya tıklayarak wordpress eklenti sayfasından eklentiyi indirebilirsiniz.) Kurulum ve etkinleştirme işleminden sonra yapmanız gereken  wp-admin –> ayarlar –> SSL bağlantısına gidip, ayarları düzenlemek. Benim ayarlarım alttaki resimde mevcut. Bu şekilde ayarlayıp sorunsuz bir şekilde kullanabilirsiniz. Ayarları kaydetmeyi unutmayın. Bu eklenti sayesinde tüm linkler https:// olarak yönlendirilmektedir. Yeni eklediğiniz yazılar otomatik olarak https bağlantı olsada eski bağlantılar eklenti sayesinde düzeltilecektir.
wordpress Really Simple SSL ayarları

wordpress Really Simple SSL ayarları

 

 

güvenli bağlantı

güvenli bağlantı

 

 

 

Kurulum ve ayarlama işlemleri ardından, eğer herhangi bir sıkıntı yok ise bağlantınız güvenli olarak gözükecektir. 

 

 

 

 

Her ne kadar işlem basit olsa da, SSL sertifikası kurulumu sonrası,  wordpress ve eklenti ayarlamalarında sorunlar oluşabilmektedir. Karşılaştığım tek sorun Really Simple SSL eklentisinin ayarlarını yaptıktan sonra .htaccess dosyasında yazım izni olmadığı için, ayarları dosyaya kaydetmemesi oldu. Bunun çözümü ise eklenti sayfasında uyarı olarak karşınıza çıkıyor. .htaccess dosyasına verilen kodları eklemenizi istiyor manuel olarak. Bunuda ftp’den .htaccess dosyasına ekleyerek çözebilirsiniz.  WordPress için farklı eklentiler de mevcut ancak bunun daha kullanışlı ve basit olması dolayısıyla tercih ediyorum.

Bu şekilde wordpress bloğuna SEO açısından herhangi bir kayıp ve zarar olmadan, sertifikanızı kurup, gerekli ayarlamalar ile güvenli bağlantı HTTPS link haline getirebilirsiniz.

! SSL kurulum ve ayarlama işlemleri sonucu Google Search Console aracılığıyla sitemap.xml dosyanızı yeniden göndermeyi unutmayın.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Genel

Vahşi ama güzeller. Ürpertici değil mi ? Vahşilerden sadece bazıları…

Google'dan Haberler

Google Mobil Uyumluluk ile Sitenizin mobil uyumluluk düzeyini test edin. Google yenilikleriyle her zaman ön planda olmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra webmasterların işini...

Google'dan Haberler

Google çığır açmaya devam ediyor..   ABD’li internet devi Google bünyesindeki sosyal paylaşım ağı Google+ sitesindeki Project Glass (Cam Projesi) sayfasına dün yerleştirilen bir video...

WordPress

WordPress Temaları arasında dikkat çeken bir tema Scheme Lite temasını incelemek istedik. Scheme Lite, wordpress blog temaları arasında oldukça sade ve şık tasarımı ile...