Webmaster Blog

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz

Google'dan Haberler

Google Gözlük Projesi

google gözlükGoogle çığır açmaya devam ediyor..   ABD’li internet devi Google bünyesindeki sosyal paylaşım ağı Google+ sitesindeki Project Glass (Cam Projesi) sayfasına dün yerleştirilen bir video Google’ın gerçek dünya ile sanal alemi birleştirecek bir gözlük üzerinde çalıştığını ortaya çıkardı.

Siteye yerleştirilen videoda gümüş çerçeveli özel gözlük dikkati çekiyor. Bu gözlükte küçük bir kamera ve ekran yer alıyor. Sürekli internete bağlı bu gözlükle yön bilgileri, hava tahminleri ve hatta arkadaşlardan gelen mesajlar gözünüzün önünde beliriyor. Komutlar gözlükte yer alan mikrofon yardımıyla sözlü veriliyor.

Google, gözlük konseptinin henüz seri üretim aşamasından çok uzak olduğunu belirtiyor. Proje üzerinde çalışan ekip videoya, “Teknoloji sizin için çalışmalı. İstediğinizde yanınızda olmalı. İstemediğinizde önünüzden çekilmeli. Google X Laboratuarı‘ndan bir grup böyle bir teknoloji geliştirmek için Project Glass’ı başlattık. Bu proje dünyayı keşfetmenize ve paylaşmanıza yardımcı olacak” notunu ekledi.

Google Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü
Gözlük şeklindeki yeni teknolojik cihaz, Artırılmış Gerçeklik teknolojisine sahip. Bu sayede gerçek dünyadaki görüntülerle sanal dünyayı birleştirebilen ürünle baktığınız şeylerin fotoğrafını çekebiliyorsunuz.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) Nedir?
Gerçek dünyaki görüntülerle sanal dünyadakileri birleştirmeye genel olarak bu isim veriliyor. Bu teknolojiyi kullanan farklı uygulamalar mevcut. Bunlar içinde en ünlüsü Layar isimli uygulama. Layar, etrafınızdaki görüntülerin üzerine sanal dünyadaki bilgileri eşleştiriyor. Bu teknolojinin farklı kullanımları da mevcut. Örneğin bazı savaş uçaklarında pilotlar bu teknolojiye sahip kasklar kullanıyor.

İşte Mükemmel Projenin Google Tarafından Hazırlanan Videosu :

Projeyle bağlantısı olan Google çalışanlarının New York Times’a verdiği bilgiye göre, Google gözlükleri kullanıcının gözleri önündeki bilgi perdesi görevini görecek.

Aynı kaynaklar, 250-600 dolar fiyat arasına olması tahmin edilen gözlüklerin bu yıl sonunda piyasaya sürülebileceğini ifade etti.

Google gözlükler Android işletim sistenmiyle çalışacak, kullanıcının gözünden birkaç santim mesafede duracak küçük bir ekran içerecek. 3G veya 4G özelliği bulunacak gözlüklerde GPS’de yer alacak. Google, söz konusu proje hakkında açıklama yapmadı.

Ne işe yarayacak?

Tanıtım videosuna göre gözlüğü taktığınızda size farklı hizmetler ulaştıran 14 simge sunuluyor.Bunlar arasında hava durumu, haritadaki yeriniz ve günlük notlarınız da var.Bu hizmetlerin bir kısmının ya kullanıcı tarafından yapılan bir hareketle ya da bulunulan duruma göre açıldıkları anlaşılıyor.Tanıtım filminde boş bir duvara bakan bir kullanıcıya gözlük o akşamki bir randevusunu hatırlatıyor.Sonra kullanıcı camdan dışarı baktığında ekrandan o gün yüzde 10 yağış ihtimali olduğu bilgisi geliyor.Bir arkadaştan o gün buluşmak isteyip istemediği mesajı gelince gözlüğün ekrarında uyarı beliriyor.Kullanıcı buna sesli bir mesajla cevap yollarken, ekranda büyük bir mikrofon görüntüsü hemen herşeyi örtüyor.Uygulamalar arasında kullanıcıya küçük oklarla yolunu gösterebilen Google Harita, baktığınız şeyi arkadaşlarınızla paylaşmak üzere fotoğrafını çekebilme ve bir video konferans sistemi de bulunuyor.Tanıtım malzemesinden, kulaklık gibi bir parça görünmemesine karşın gözlükten müzik ve diğer sesli kaynaklara ulaşılabileceği de anlaşılıyor.

Söylentiler ve gerçek

Proje hakkında çoktandır epey söylenti dolaşıyordu ama Google ilk kez bu tür bir gözlük üzerinde çalıştığını doğrulamış oldu.New York Times gazetesi daha önce ilk gözlüğün yıl sonuna kadar piyasaya çıkacağını ve fiyatının da 250 ila 600 dolar arasında olacağını yazmıştı.Fakat uzmanlar tanıtım filminde gösterilen teknolojinin piyasaya çıkabilmesinin daha uzun zaman alabileceğine işaret ediyorlar.Davies Murphy Group Europe’dan baş teknoloji analisti Chris Green BBC’ye, Brother gibi başka şirketlerin de bu konsept üzerinde çalıştıklarını fakat bir yere gelip tıkandıklarını anlattı.Sebebi de Green’e göre, bu şirketlerin geliştirdiği teknolojilerde kullanıcının gözlükten ayrı ama ona bağlanan birer bilgi işlem ve şarj cihazı da taşımayı gerektirmesi.Green, zenginleştirilmiş gerçeklik sistemlerinin kullanıcıya göre reklam imkanlarında büyük fırsatlar açacak bir teknoloji olduğun söylüyor ama şu anda en büyük sorunun teknolojiyi bir gözlüğe yerleştirilebilecek kadar küçültebilmekte olduğunu kaydediyor.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Genel

Vahşi ama güzeller. Ürpertici değil mi ? Vahşilerden sadece bazıları…

Google'dan Haberler

Google Mobil Uyumluluk ile Sitenizin mobil uyumluluk düzeyini test edin. Google yenilikleriyle her zaman ön planda olmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra webmasterların işini...

WordPress

WordPress Temaları arasında dikkat çeken bir tema Scheme Lite temasını incelemek istedik. Scheme Lite, wordpress blog temaları arasında oldukça sade ve şık tasarımı ile...

Grafik & Tasarım

Jquery ile birlikte gelen yenilikleri tabikide dev siteler herzaman takip etmekte ve kullanmakta. Youtube’da ki bulunan açılır menüyü aynı şekilde websitelerinizde kullanabilirsiniz. Youtube’da bulunan...