Webmaster Blog

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz

Seo Makaleleri

WordPress SEO

Blogların vazgeçilmezi ve en devi olan WordPress bildiğimiz üzere SEO konusunda’da en başarıl ve sağlam sistem.Bu kadar başarı ve sağlamlığın ardında kullanımı kolay ve her türlü şekle girebilen kullanıcının istediği gibi kullanabildiği bir sistem. İnternet aleminde web ile uğraşan ve WordPress kullanmayan insan yoktur.Uzun lafın kısası WordPress blogunuzmu var peki SEO ayarları nasıl yapılır ?

Öncelikle Kalıcı Bağlantılar :

Kalıcı bağlantılar (permalink) wp-admin panelimizde Ayarlar sekmesinde bulunmaktadır.Buradan özel yapıya verilebilecek değerler şunlar :

 • %postname%  –> KONU ADI
 • %post_id%       –> YAZI NUMARASI
 • %category%    –> KATEGORI
 • %author%        –> YAZAR

Ben genellikle “/%postname%.html” şeklinde kullanmaktayım ama isterseniz kendinize özel URL’lar oluşturabilirsiniz.Mesela film izleme siteniz olduğunu varsayalım.Şu şekilde bir link size oldukça fayda sağlayacaktır :

 • /%postname%/bedava-%postname%-izle-indir.html

örnekler çoğaltılabilir sitenizin içeriğine ve akışına göre istediğiniz değeri verebilirsiniz. Bunun yanında isteğe bağlı olarak etiket ve kategorilerinizinde linkini o kısımdan ayarlayabilirsiniz.

NOT : Eğer bağlantıları güncellerseniz , .htaccess dosyanızıda güncellemeniz gerekmektedir.Aksi halde linkleriniz çalışmaz… Eğer yazılabilirse kendisi günceller WordPress fakat değilse altında verdiği kodu eklemeniz gerekir.

Etiketler :

Etiketler seo denince akla gelen ve vazgeçilmez unsurlardan birisi.Her yazıya mutlaka birden fazla etiket vermemiz gerekmektedir.

Meta ve Title Ayarları :

Yazılarınızın içeriğine uygun meta ve etiketler için şu :

 • <title>
  <?php wp_title(”); ?>
  <?php if(wp_title(‘ ‘, false)) { echo ‘ | ‘; } ?>
  <?php bloginfo(‘name’); ?>
  </title>
  <META NAME=”Keywords” CONTENT=”<?php wp_title(”); ?>  “>
  <META NAME=”Description” CONTENT=”<?php wp_title(”); ?>  “>

kullanarak otomatik olarak verebilirsiniz.Bu yöntemi pek tavsiye etmem genede aklınızda bulunsun.

ve WordPress SEO ‘denince vazgeçilmez eklentimiz ALL in ONE SEO

Bu güzel eklentinin güncel versiyonunu ŞU adresten indirebilirsiniz.Bu eklenti ile çoğu seo ayarını yapabilirsiniz.Sayfa açıklamaları , titlelar, etiketler , metalar hepsi ayarlarında mevcuttur.Wordpress için tavsiye edilen ve kullanılması gereken bir eklentidir.Her başarının arkasında mutlaka bir all in one seo pack yatar =)

2 Yorumları Görüntüle

2 Comments

 1. Oto Anahtari

  07 Aralık 2009 at 16:10

  Güzel Paylaşım Teşekkürler

 2. webmaster

  09 Mart 2010 at 18:57

  uyguladım teşşekürler

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Genel

Vahşi ama güzeller. Ürpertici değil mi ? Vahşilerden sadece bazıları…

Google'dan Haberler

Google Mobil Uyumluluk ile Sitenizin mobil uyumluluk düzeyini test edin. Google yenilikleriyle her zaman ön planda olmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra webmasterların işini...

Google'dan Haberler

Google çığır açmaya devam ediyor..   ABD’li internet devi Google bünyesindeki sosyal paylaşım ağı Google+ sitesindeki Project Glass (Cam Projesi) sayfasına dün yerleştirilen bir video...

WordPress

WordPress Temaları arasında dikkat çeken bir tema Scheme Lite temasını incelemek istedik. Scheme Lite, wordpress blog temaları arasında oldukça sade ve şık tasarımı ile...