Webmaster Blog

Aramak İstediğiniz Kelimeyi Giriniz

Genel

Japonyada ki deprem

Tarihteki en büyük 5. depremin yaşandığı Japonya bu günlerde gündemde. 8.9 şiddetindeki japonya depreminin ardından tsunami oluşması ve birçok insanın hayatını kaybetmeside cabası. Bu deprem ve tsunami felaketi Dünya eksenini bile kaydırdı. Verilen bilgilere göre Japonya 2.4 metre, dünya ekseni ise 10 santimetre kaymış durumda. Rakamlar her ne kadar ufak olsada çok şey ifade etmekte. Bunun yanı sıra japonya’da 50’ye yakın daha deprem yaşanmış. Tabiki ufak çaplı.

Hasar ve kayıp oldukça fazla. Ülkenin kuzeydoğu kıyısı açıklarında meydana gelen 8,9 büyüklüğündeki deprem tüm bölgeyi beşik gibi sallarken, dev tsunami dalgalarına yol açtı. Dünyanın en büyük 5. depremi olarak kayıtlara geçen yer sarsıntısının ardından oluşan 10 metre yüksekliğindeki devasa dalgalar, 600-700 kilometre hızla depremin merkez üssü Honşu adasının bir milyon nüfuslu Sendai kentini ve Onahama’yı vurdu. Adayı adeta yutan dalgalar, önüne çıkan her şeyi alıp götürerek 24 kilometre içeriye kadar ilerledi.

Japonya depremi diğer depremleride hatırlattı. Bende bir nebze hatırlatmak için blogumda paylaşma gereksinimi duydum. Yazının devamında yüzyılın gelmiş geçmiş en büyük depremlerini görebilirsiniz…

Geçmişten günümüze yaşanan ve ciddi hasar ile can kaybına yol açan dünya geneli depremler: (resimleri tıklayarak büyütebilirsiniz.)

San Francisko Depremi:

 • 18 Nisan 1906 yılında ABD’de olan deprem 7.9 büyüklüğündeydi.Ölüm kaydının doğru olarak tutulmaması nedeniyle resmi ölü sayısı 3 bin olarak açıklandı ve 300 bin kişi evsiz kaldı.

Kanto Depremi:

 • 1 Eylül 1923’te Tokyo ve Yokohama’yı etkileyen deprem 8.3 büyüklüğündeydi.Tokyo’da büyük yangınlara neden olan deprem 142 bin kişinin ölümüne neden oldu.2005 yılında Kajima Kobori Şirketi tarafından yapılan araştırma sonucu ölü sayısı 105 bin olarak düzeltildi.

Erzincan Depremi:

 • 27 Aralık 1939 yılında Türkiye’de meydana gelen 7.8 şiddetindeki deprem dünyada ve ülkemizde meydana gelen en şiddetli depremlerden biriydi.Depremde 32.962 kişi hayatını kaybetti ve 100 bine yakın kişi yaralandı.

Alaska Depremi:

 • 27 Mart 1964 yılında Alaska ABD’de meydana gelen deprem 9.2 şiddetindeydi.Depremin oldukça kuvvetli olmasına rağmen sadece 131 kişi hayatını kaybetti.Bu deprem o güne o kadar ölçülebilen en şiddetli deprem olarak tarihe geçti.

Ancash Depremi:

 • 31 Mayıs 1970 yılında Peru açıklarında Pasifik Okyanusu’nun tabanında gerçekleşen deprem 7.9 büyüklüğündeydi.Depremde 75bin kişi ölü bulunda ve 25 bin kişi kayıp rapor edildi. Bir süre sonra ölü sayısı 200 bin olarak teyit edildi.

Tangshan Depremi:

 • 28 Temmuz 1976 yılında Çin’de meydana gelen deprem 7.8 büyüklüğündeydi.Felakette resmi açıklamalara göre 242,419 kişi yaşamını yitirdi.

Mexico City Depremi:

 • 19 Eylül 1985’te Meksika’da gerçekeleşen deprem 8.0 şiddetindeydi.Depremde 10 bin kişi hayatını kaybetti.

Gölcük Depremi:

 • 17 Ağustos 1999’da Kocaeli’de meydana gelen deprem 7.4 şiddetindeydi. Tabikide unutmadık. Nüfusun yoğun olarak yaşadığı bölgede kaçak yapılaşma nedeniyle ölü sayısı arttı ve 17,217 kişi yaşamını yitirdi. Deprem sonucu bölgedeki rafineri Tüpraş’ta çıkan yangın günlerce şehri tehdit altında bıraktı. Benimde şahit olduğum fena bir depremdi. Umarımki bir daha yaşamayız…

Gujarat Depremi:

 • 26 Ocak 2001 yılında Hindistan’daki gerçekleşen deprem 7.9 şiddetindeydi.Depremde 20 bin insan hayatını kaybetti ve 400 bin kişi evsiz kaldı.

Bam depremi:

 • 26 Aralık 2003’te İranda meydana gelen deprem 6.6 büyüklüğündeydi.Bölgedeki yığma yapılar nedeniyle kayıpların sayısı 26,271’i buldu.

Sumatra-Andaman Depremi:

 • 26 Aralık 2004’te Hint Okyanusu Endonesya açıklarında gerçekleşen deprem 9.0 büyüklüğündeydi.Depremden sonra oluşan tsunami sonucunda ölü sayısının artmasına neden oldu. Açıklamalara göre 230,210 kişi hayatını kaybetti.

Keşmir Depremi:

 • 8 Ekim 2005’te Pakistan’ın Muzaffarabad şehri yakınlarında meydana gelen deprem 7.6 büyüklüğündeydi.79 bin kişi hayatını kaybetti ve toprak kaymaları sonucu 4 milyon kişi evsiz kaldı.

Sinchuan Depremi:

 • 12 Mayıs 2008’de Çin’deki deprem 8.0 şiddetindeydi.Bu depremde 68,712 kişi hayatını kaybetti.

Haiti Depremi:

 • 12 Ocak 2010’da Haiti’nin başkenti Port-au-Prince vuran deprem 7.0 şiddetindeydi.Tam anlamıyla bir insanlık dramına neden olan deprem 230 bin kişinin ölümüne neden oldu.

Şili Depremi:

 • 27 Şubat 2010’da meydana gelen deprem 8.8 şiddetindeydi.

İşte bu güne kadarki yaşanmış olan en büyük ve şiddetli depremleri sıraladık. Aynı zamanda büyük hasar ve kayıplara yol açan depremler hala hatırlanmakta ve acıları devam etmekte. Japonyadaki deprem de 2011 yılının ve yer yüzünün 5. büyük depremi olarak tarihe geçecek. Umarımki daha sonrasında yeni depremler ülkemizde ve dünyada yaşanmaz.

Yorum Yap

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

İlginizi Çekebilir

Genel

Vahşi ama güzeller. Ürpertici değil mi ? Vahşilerden sadece bazıları…

Google'dan Haberler

Google Mobil Uyumluluk ile Sitenizin mobil uyumluluk düzeyini test edin. Google yenilikleriyle her zaman ön planda olmaya devam ediyor. Bunun yanı sıra webmasterların işini...

Google'dan Haberler

Google çığır açmaya devam ediyor..   ABD’li internet devi Google bünyesindeki sosyal paylaşım ağı Google+ sitesindeki Project Glass (Cam Projesi) sayfasına dün yerleştirilen bir video...

WordPress

WordPress Temaları arasında dikkat çeken bir tema Scheme Lite temasını incelemek istedik. Scheme Lite, wordpress blog temaları arasında oldukça sade ve şık tasarımı ile...